Aileen Meagher International Track Classic

Licensed to Chebucto Athletics        Hy-Tek's Meet Manager 18/07/2004 10:04 PM
                       2004 Aileen Meagher - 18/07/2004                       
                          International Track Classic                         
                    Metropolitan Field  Sackville NS Canada                   
                                    Results                                   
 
Women 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Broomfield, Erica            Ontario                11.57      11.71  +0.0  2
  2 Vega, Daniella               Ontario                11.56      11.75  +0.0  2
  3 Harrison, Tomikka            Ontario                11.53      12.15  +0.0  2
  4 Huck, Leanne                 Nova Scotia            12.35      12.28  +0.0  2
  5 Howatt, Allyson              New Brunswick          12.37      12.54  +0.0  2
  6 Sobey, Susan                 Prince Edward Is       12.35      12.60  +0.0  2
  7 Grant, Lauren                Nova Scotia            12.50      12.61  +0.0  2
  8 Marcotte, Kayla              Nova Scotia            12.67      12.76  +0.0  1
  9 Doucette, Erica              New Brunswick          12.85      12.80  +0.0  1
 10 Borden, Sondra               Nova Scotia            12.50      12.94  +0.0  2
 11 Riley, Natalie               New Brunswick          13.31      13.25  +0.0  1
 12 Carter, Natahsa              Nova Scotia            13.24      13.44  +0.0  1
 13 McNeil, Amanda               Nova Scotia            13.19      13.50  +0.0  1
 14 Campbell, Katie              Nova Scotia            13.10      13.53  +0.0  1
 15 Morse, Katrina               Nova Scotia            13.32      13.73  +0.0  1
 
Women 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Broomfield, Erica            Ontario                23.45      23.23  +0.0  2
  2 Vega, Daniella               Ontario                23.70      23.90  +0.0  2
  3 Harrison, Tomikka            Ontario                23.53      24.08  +0.0  2
  4 Howatt, Allyson              New Brunswick          25.66      25.13  +0.0  2
  5 Loree, Heather               Ontario                25.69      25.19  +0.0  2
  6 Huck, Leanne                 Nova Scotia            25.17      25.24  +0.0  2
  7 Grant, Lauren                Nova Scotia            26.00      25.99  +0.0  1
  8 Peters, Celia                Nova Scotia            25.71      26.26  +0.0  2
  9 Doucette, Erica              New Brunswick          27.76      26.31  +0.0  1
 10 Marcotte, Kayla              Nova Scotia            26.26      26.33  +0.0  1
 11 Riley, Natalie               New Brunswick          27.52      26.95  +0.0  1
 12 Campbell, Katie              Nova Scotia            27.20      27.16  +0.0  1
 12 McNeil, Amanda               Nova Scotia            27.18      27.16  +0.0  1
 14 Carter, Natahsa              Nova Scotia            27.29      28.02  +0.0  1
 
Women 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Lochhead, Lindsay            Ontario                53.44      53.66 
  2 Plummer, Charlotte           Ontario                53.28      54.76 
  3 Martin, Jenna                Nova Scotia            55.52      55.15 
  4 Peters, Celia                Nova Scotia            57.33      57.35 
  5 Stirling, Jan                Nova Scotia            57.81      57.72 
  6 Daley, Robbi Jayne           New Brunswick        1:03.74    1:04.20 
 
Women 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ali-Khan, Sarah              Quebec               2:02.90    2:03.35 
  2 Hennigar, Heather            British Columbia     2:02.59    2:05.07 
  3 Labrecque, Lisa              Ontario              2:05.00    2:07.25 
  4 MacLean, Leanna              Nova Scotia          2:12.00    2:11.84 
  5 Daley, Kelsey                New Brunswick        2:17.00    2:16.37 
  6 Letourneau, Allison          Nova Scotia          2:19.23    2:17.01 
  7 Stewart, Gina                Nova Scotia          2:18.00    2:18.73 
  8 Marsh, Shauna                Nova Scotia          2:20.70    2:21.02 
  9 Jennings, Serena             Ontario              2:12.00    2:22.61 
 -- Plummer, Charlotte           Ontario                             DNF 
 
Women 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Skoreyko, Stephanie          Nova Scotia          4:48.94    4:42.73 
  2 Brennan, Jill                New Brunswick        4:43.00    4:43.25 
  3 MacLean, Erin                Nova Scotia          4:48.00    4:43.37 
  4 Coady, Rebecca               Nova Scotia          4:49.83    4:48.05 
  5 Englehutt, Laura             Nova Scotia          4:54.00    4:53.66 
  6 Lightfoot, Charmaine         Nova Scotia          4:51.57    4:53.70 
  7 Baynton, Jess                Ontario              4:45.00    4:59.05 
  8 Verge, Donna                 Nova Scotia          5:07.00    5:07.64 
 
Women 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 New Brunswick  'A'                                             50.08 
  2 NS Legion  'A'                                                 50.34 
  3 Swift Athletics  'A'                                           50.59 
 -- Nova Scotia  'A'                                                  DQ 
 
Women Long Jump
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Loree, Heather               Ontario                5.93m      5.73m  +0.0
  2 Martin, Jenna                Nova Scotia            5.40m      5.16m  +0.0
  3 MacEachern, Brenda           Nova Scotia            4.86m      4.78m  +0.0
  4 Morse, Katrina               Nova Scotia            4.99m      4.59m  +0.0
  5 Borden, Sondra               Nova Scotia            5.03m      4.56m  +0.0
  6 McNeil, Amanda               Nova Scotia            4.38m      4.05m  +0.0
 
Women Javelin Throw
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Laurie, Sara                 Nova Scotia           37.73m     33.14m 
  2 Loree, Heather               Ontario               29.00m     29.08m 
 
Men 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 James, Xavier                Bermuda                10.38      10.44  +0.0  2
  2 Adu-Bobie, Richard           Ontario                10.28      10.48  +0.0  2
  3 Vega, Luis                   Ontario                10.58      10.60  +0.0  2
  4 Fraser, Curtis               Ontario                10.50      10.73  +0.0  2
  5 Koenig, Jeremy               Nova Scotia            11.00      10.83  +0.0  2
  6 Nriagu, Osi                  Ontario                10.91      10.92  +0.0  2
  7 Smith, Oren                  Bermuda                10.90      11.23  +0.0  2
  8 LeBlanc, Mike                New Brunswick          11.11      11.36  +0.0  2
  9 Mallet, Justin               New Brunswick          11.39      11.63  +0.0  1
 10 Slaunwhite, Craig            Nova Scotia                       11.77  +0.0  1
 11 Theriau, Chris               Nova Scotia            11.79      11.78  +0.0  1
 12 DiCarlo, Mike                New Brunswick          11.48      11.80  +0.0  1
 13 Foote, Mason                 Nova Scotia            11.68      11.81  +0.0  1
 
Men 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Vega, Luis                   Ontario                20.95      20.87   0.6  2
  2 James, Xavier                Bermuda                21.45      21.39   0.6  2
  3 Adejetey-Nelson, Jamie       Ontario                21.86      21.96   0.6  2
  4 Smith, Oren                  Bermuda                21.90      22.71   0.6  2
  5 MacAdam, Gerry               Prince Edward Is       23.04      23.28  +0.0  1
  6 Mallet, Justin               New Brunswick          23.47      23.81  +0.0  1
  7 DiCarlo, Mike                New Brunswick          24.32      24.03  +0.0  1
 
Men 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Harris, Geoffrey             Nova Scotia            50.24      49.74 
  2 MacQuarrie, Calum            Nova Scotia            49.60      50.40 
  3 Chase, John                  Nova Scotia            50.40      50.49 
  4 Campbell, Jonathan           Nova Scotia            52.54      52.24 
  5 Reede, Alex                  Nova Scotia            52.66      53.03 
  6 McBean, Paul                 Nova Scotia            53.91      54.84 
  7 Edwards, Nick                Nova Scotia            53.38      55.04 
  8 Wheeler, Daniel              Nova Scotia            55.35      56.10 
 
Men 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Lewis, Brian                 New Brunswick        1:59.00    2:00.33 
  2 Saunders, Travis             Alberta              1:59.66    2:00.83 
  3 Bray, Gerard                 Nova Scotia          1:59.95    2:01.57 
  4 Poirier, Blake               Nova Scotia          2:06.50    2:07.19 
  5 Leroux, Adam                 Nova Scotia          2:06.37    2:08.76 
 
Men 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Lekote, Otukile              Botswana             1:44.40    1:48.61 
  2 Douglas, Steve               Nova Scotia          1:56.93    1:56.03 
  3 Manley, Jeff                 Nova Scotia          1:56.21    1:56.48 
  4 MacAulay, Angus              Ontario              1:52.00    1:57.32 
  5 Lehman, Rich                 Nova Scotia          1:55.73    1:57.89 
  6 Lakshman, Mihira             Nova Scotia          1:57.77    1:59.71 
  7 McBride, Nick                Nova Scotia          1:56.93    2:00.56 
 -- MacQuarrie, Calum            Nova Scotia                         DNF 
 
Men 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 McKenzie, Ryan               Ontario              8:07.10    8:03.14 
  2 Gillis, Eric                 Ontario              8:05.00    8:08.13 
  3 Gorman, Jeff                 Nova Scotia          8:20.00    8:35.50 
  4 Gallagher, Jake              Nova Scotia          8:50.00    8:36.37 
  5 Tramble, John                Nova Scotia          8:55.00    8:41.92 
  6 Coupland, Kevin              Ontario              8:46.00    8:43.50 
  7 Archibald, Curtis            Nova Scotia          8:39.00    8:44.08 
  8 Addison, Brent               Nova Scotia          9:00.20    8:48.54 
  9 Pacquette, Maxime            Ontario              8:48.00    8:49.19 
 10 Winslow, Robert              Nova Scotia          9:09.00    8:49.46 
 11 Catton, Andrew               Ontario              8:28.00    8:49.71 
 12 Flynn, Sebastien             Nova Scotia          8:59.00    8:49.73 
 13 Jewer, Robert                Newfoundland         8:42.00    8:52.28 
 14 Corbit, Justin               Nova Scotia          8:45.00    8:56.40 
 15 Dalgarno, Mark               Ontario              8:32.30    8:58.61 
 16 Jacobs, Ross                 Nova Scotia          8:53.10    9:02.93 
 17 Englehutt, Dave              Nova Scotia          9:04.00    9:08.20 
 18 Ritchie, James               Nova Scotia          8:57.70    9:08.32 
 19 Brannon, Chris               New Brunswick        9:06.40    9:09.35 
 20 McIsaac, Glenn               Nova Scotia          9:06.00    9:14.38 
 21 MacGillivray, Jack           Nova Scotia          9:21.00    9:16.12 
 22 Harris, Andrew               Nova Scotia          9:21.40    9:17.25 
 23 Bezanson, Evan               Nova Scotia          9:30.00   10:00.69 
 
Men 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 New Brunswick  'A'                                             44.13 
  2 NS Legion  'A'                                                 44.82 
 
Men Long Jump
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Nriagu, Osi                  Ontario                7.39m      7.36m  +0.0
  2 Fraser, Mike                 Nova Scotia            6.77m      7.00m  +0.0
  3 Miller, Isaac                Nova Scotia            6.39m      6.30m  +0.0
  4 Slaunwhite, Craig            Nova Scotia                      J6.30m  +0.0
  5 Bernard, Anthony             Prince Edward Is       6.40m      6.17m  +0.0
  6 Galloway, Dave               Nova Scotia            6.60m      6.16m  +0.0
  7 Bunyan, Paul                 Nova Scotia            6.13m      6.01m  +0.0
  8 Williams, Tyrell             Nova Scotia                       5.87m  +0.0
 -- Saunders, Travis             Alberta                              ND   NWI
 -- Foote, Mason                 Nova Scotia            5.99m       FOUL   NWI
 -- Adejetey-Nelson, Jamie       Ontario                7.32m       FOUL   NWI
 
Men Javelin Throw
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wolkins, Adam                Nova Scotia           59.95m     60.30m 
  2 Shanks, Connor               Nova Scotia           62.00m     59.88m 
  3 Vautour, Justin              New Brunswick         54.02m     56.10m 
  4 Baird, Jared                 Nova Scotia           55.30m     55.16m 
  5 Thurber, Michael             Nova Scotia           50.61m     53.34m 
  6 Slaunwhite, Craig            Nova Scotia           53.30m     51.60m 
  7 Bridges, Mike                Nova Scotia           60.20m     49.86m 
 -- Fraser, Mike                 Nova Scotia           45.00m         ND 
 
Mixed 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Corkum, Dale                 Nova Scotia                     5:24.38 
  2 MacDonald, Brent             Nova Scotia                     5:27.27 
  3 Clothier, Jack               Nova Scotia                     5:37.86 
  4 Wills, Michael               Nova Scotia                     5:46.81 
  5 Rose, Wayne                  Nova Scotia                     5:48.13 
  6 Kennedy, Leo                 Nova Scotia                     5:48.29 
  7 Amson, Tony                  Nova Scotia                     5:50.77 
  8 Moores, Steve                Nova Scotia                     5:52.45 
  9 Chipman, Steve               Nova Scotia                     6:05.29 
 10 Murphy, Bruce                Nova Scotia                     6:16.11 
 11 Pain, Malcolm                Nova Scotia                     6:20.35 
 12 LeDuc, Louise                Nova Scotia                     6:20.93 
 13 Anderson, Brian              Nova Scotia                     6:21.09 
 14 Banks, Wayne                 Nova Scotia                     6:21.99 
 15 Hopkins, Roy                 Nova Scotia                     6:29.57 
 16 Bruhm, Jerome                Nova Scotia                     6:30.62 
 17 Archibald, Doug              Nova Scotia                     6:40.43 
 18 Knight, Alan                 Nova Scotia                     6:41.50 
 19 Mitchell, A. Ross            Nova Scotia                     6:42.14 
 20 Young, Rex                   Nova Scotia                     6:45.63 
 21 Kaszor, Ron                  Nova Scotia                     6:49.77 
 22 Lobban, Bill                 Nova Scotia                     6:51.67 
 23 Brake, Bob                   Nova Scotia                     6:55.45 
 24 Vail, Greg                   Nova Scotia                     7:01.50 
 25 Hughs, Karen                 Nova Scotia                     7:04.62 
 26 Baldwin, Alf                 Nova Scotia                     7:08.75 
 27 Levy, Bernie                 Nova Scotia                     7:09.22 
 28 Durling, Caleb               Nova Scotia                     7:23.80 
 29 Hennigar, Ann                Nova Scotia                     7:25.01 
 30 Stiner, Maureen              Nova Scotia                     7:26.59 
 31 Baikie, Maureen              Nova Scotia                     7:28.44 
 32 Robertson, Arnold            Nova Scotia                     7:29.08 
 33 MacDonald, Ann               Nova Scotia                     7:31.21 
 34 Darrell, Bryan               Nova Scotia                     7:32.50 
 35 Keenan, Jenny                Nova Scotia                     7:33.48 
 36 Rideout, John                Nova Scotia                     7:33.74 
 37 Poroznuk, Jack               Nova Scotia                     7:38.15 
 38 Hall, Barbara                Nova Scotia                     7:40.14 
 39 Deamond, Ralph               Nova Scotia                     7:42.03 
 40 MacDonald, Greg              Nova Scotia                     8:03.30 
 41 Casson, Bela                 Nova Scotia                     8:21.00 
 42 Hodder, Lori                 Nova Scotia                     8:52.21 
 43 Evans, Liz                   Nova Scotia                     9:23.57 

 

 

YouTube

Registration

Trackie Registration

Click on the runners