Atlantic Cross-country Championships

 Mosquito Girls 1300m   
1 Lauren MacMichael Mosquito 6:07.6
2 Bridget Deveau  Mosquito 6:32.4
3 Victoria Haworth Mosquito 6:34.3
    
 PeeWee Girls 1300m   
1 Morgan Hawkes  Peewee  5:11.9
2 Kristen Gibson  Peewee  5:14.8
3 Amy Mullin  Peewee  5:18.1
4 Rebekah Britton  Peewee  5:24.4
5 Amanda Brown  Peewee  5:35.6
6 Brooklyn Suley  Peewee  5:35.7
7 Nicole Deveau  Peewee  5:45.3
8 Courtney Manning Peewee  6:04.9
9 Alison Robertson Peewee  6:06.5
    
 Mosquito Boys 1300m   
1 Sam Robertson Mosquito 5:26.7
2 Jack  Pausey  Mosquito 5:31.3
3 Jason d'Eon  Mosquito 5:31.9
4 James Gorman  Mosquito 5:36.7
5 John Brown  Mosquito 5:46.7
6 Nicholas Bruce  Mosquito 6:08.9
7 Logan MacGillivray Mosquito 6:22.7
8 Jean-Raymond Vanderlinden Mosquito 6:47.9
    
 Peewee Boys 1300m   
1 Gregory d'Eon  Peewee  5:05.8
2 Timothy Horgan  Peewee  5:55.6
    
 Bantam Girls 2500m   
1 Genevieve Lalonde Bantam  9:53.6
2 Rebecca Barton  Bantam  10:01.4
3 Rebecca Haworth  Bantam  10:15.4
4 Sarah Deveau  Bantam  10:30.6
5 Katie Sheridan Bantam  10:42.0
6 Mariah Devinney Bantam  10:47.6
7 Beverly Allan  Bantam  10:59.6
8 Mariah O'Brien  Bantam  11:50.1
    
 Bantam Boys 2500m   
1 Dustin Chambers Bantam  9:19.5
2 James Murphy  Bantam  9:39.4
3 Dan Lewis  Bantam  9:47.4
4 Jacques Vanderlinden Bantam  9:53.9
5 Alex Stuart  Bantam  10:53.4
6 John MacKenzie Bantam  10:53.9
7 Matthew Brown  Bantam  11:43.2
8 Tristan Jackson  Bantam  12:12.2
    
 Midget Girls 3700m   
1 Katie Miller  Midget  13:35.5
2 Ashley Chisholm Midget  13:52.9
3 Lynsey Hachey  Midget  14:08.1
4 Katherine King  Midget  14:38.5
    
 Juvenile Girls 3700m   
1 Tara Chisholm Juvenile 14:04.2
    
 Midget Boys 3700m   
1 Ryan Doucette  Midget  12:16.0
2 Tyler Blakely  Midget  12.58.0
3 John Williams Midget  13:59.0
4 James Stuart  Midget  14:20.0
    
 Juvenile Boys 3700m   
1 John-Phillipe Roy Juvenile 12:17.0
    
 Junior Women 5000m   
1 Christine Carey  Junior  20:48.1
2 Heather Archibald Junior  22:28.7
    
 Open Women 5000m   
1 Heather Hennigar Open  18:03.9
2 Rosie Mullins  Open  18:27.5
3 Daun Lynch  Open  19:24.7
4 Ann Myers  Open  19:35.0
5 Rebecca Walker  Open  20:10.6
6 Jennifer Andrews Open  20:25.6
7 Hayley Falis  Open  20:48.5
8 Janine Astephen Open  20:51.9
9 Suzanne Ferrier  Open  21:04.7
10 Tricia Doyle  Open  21:39.9
11 Kim McIvor  Open  22:31.8
12 Emily Hurst  Open  23:12.8
    
 Masters Womens 5000m   
1 Pam Yarr  Master  19:49.1
2 Susan Lynch  Master  23:12.3
    
 Junior Men 8.2k   
1 Gerald Demers  Junior  29:27.3
2 Tyler Germani  Junior  29:51.2
3 Cole Sinclair Junior  30:14.2
4 Gerard Bray  Junior  30:27.9
5 Ryan Doucette Junior  30:58.9
    
 Open Men 8.2k   
1 Jeff  Gorman  Open  27:58.8
2 Aaron Webb  Open  28:36.9
3 Will  Gibbons  Open  28:47.9
4 Pete Quinn  Open  28:53.9
5 Peter Beazley  Open  29:16.3
6 Jeff Manley  Open  29:57.8
7 Pat Atwell  Open  30:09.2
8 Rod Burley  Open  37:51.0
    
 Master Men 5.9k   
1 Ray Moorehead Master  21:18.3
2 Deane Hennigar Master  24:17.3
3 Phil Reid  Master  25:39.7
4 Yvan Roy  Master  26:42.2

 

YouTube

Registration

Trackie Registration

Click on the runners