Atlantic Cross Country Championships

2003 Atlantic Cross Country Championships
November 8, 2003
Stone Park Junior High School
Charlottetown, PEI

Pee Wee Girls
1st Rebecca Barton   Fredericton, NB  12:24
2nd Chelsea Cleghorn  Fredericton, NB  12:41
3rd Tressa Lloyd   Charlottetown, PEI 12:53
4th Catherine Strongman  Summerside, PEI  13:04
5th Tessa Stammberger  Kensington, PEI  13:10
6th Mariah O'Brien   Riverview, NB  13:17
7th Carrie Bernard    Hazel Grove, PEI 13:32
8th Sammy-Joe Wilson  Charlottetown, PEI 13:49
9th Olivia Murphy   Winsloe, PEI  13:58
10th Paige Crowell   Charlottetown, PEI 14:27
11th Laura Younker   Charlottetown, PEI 14:32
12th Emily Fitzgerald  Charlottetown, PEI 14:46
13th Monica LeBlanc   Charlottetown, PEI  
14th Charlotte Jenkins  Charlottetown, PEI

Overall Team
West Royalty Elementary School Charlottetown, PEI
Olivia Murphy, Tressa Lloyd, Catherine Strongman, Laura Younker

Pee Wee Boys
1st Stefan Bielecki   New Maryland, NB  6:15
2nd Dustin Chambers   Newport, NS   6:17
3rd Perry Kinch   Tignish, PEI   6:45
4th Nathan Trainor   Stratford, PEI   6:56
5th Travis Aten   Springvale, PEI   7:01
6th Brett Bernard   Hunter River   7:07
7th Alex Stewart   Riverview, NB   7:10
8th Taylor Coady   Winsloe, PEI   7:14
9th James Mallard   Winsloe, PEI   7:25
10th Brandon Banks   North Wiltshire, PEI  7:26
11th Sven Stammberger  Kensington, PEI   7:28
12th John MacKenzie   Riverview, NB   9:15
13th Cameron Bessey   Riverview, NB
14th Willy Blakely   Riverview, NB   

Overall Team
Central Queens
Taylor Coady, Brett Bernard, Travis Aten, Brandon Banks

Bantam Boys
1st John Cleghorn   Fredericton, NB   11:54 
2nd Logan Sauve   Souris, PEI   12:18
3rd James Stuart   Riverview, NB   12:27
4th Josh Metsger   Charlottetown, PEI  12:33
5th Daniel Lewis   NS    13:57
6th Ryan Lloyd   Charlottetown, PEI  14:18
7th Andy Tree   Fredericton, NB   14:28
8th Zach Murphy   Winsloe, PEI   14:46
Overall Team
Queen Charlotte Junior High, Charlottetown, PEI
Logan Sauve, Josh Metsger, Ryan Llody, Zach Murphy

Bantam Girls
1st Kaylea German   Fredericton, NB   6:36
2nd Nadine Frost   Bocabec, NB   7:08
3rd Genevieve Lalonde  Moncton, NB   7:18
4th Lydia Frost   Bocabec, NB   7:27
5th Lindsay Harris   New Minas, NS   7:33
6th Katie Miller   Riverview, NB   7:43
7th Teri Allaby   Oromocto, NB   7:46
8th Chelsea Horochuk  Oromocto, NB   7:56
9th Jillian Edwards   Charlottetown, PEI  8:00
10th Madeline Crowell  Charlottetown, PEI  8:03 
11th Rebecca Haworth   Waverley, NS   8:17
12th Lesley Baker   Riverview, NB   8:18
13th Brittany Banks   North Wiltshire, PEI  8:20


Midget Girls
1st Taya McGillivary  Port Williams, NS  12:47
2nd Chelsea MacKenzie  Montague, PEI   12:49
3rd Lindsay Hachey   Riverview, NB   12:55
4th Quinn Horochuk   Oromocto, NB   12:59
5th Kelly MacDonald   Montague, PEI   13:29
6th Maranda Grant   Charlottetown, PEI  13:50
7th Chelsea Germain   Fredericton, NB   14:33
8th Tanya Gallant   O'Leary, PEI   16:02


Midget Boys 
1st Jean-Phillipe Roy  Moncton, NB   19:57
2nd Tyler Blakely   Riverview, NB   20:23
3rd Angus MacPhail   Charlottetown, PEI  20:34


Juvenile Girls
1st Paula MacDonald   Montague, PEI   20:47
2nd Jean Baker   Argyle Shore, PEI  20:49  

Juvenile Boys
1st Andrew Harris   New Minas, NS   21:45
2nd Michel Daoust   Hunter River, PEI  23:38
3rd Justin Horton   Oromocton, NB   23:49


Junior Boys
1st Peter Gaudet   Montrose, PEI   35:01

Senior Men
1st Patrick Ryan   Stratford, PEI   38:04


Masters Women
1st Karen Moore   Charlottetown, PEI  31:26
2nd Avril Lewis   NS    32:31
3rd Brenda Tree   Fredericton, NB   36:22


Masters Men
1zt David Tree   Fredericton, NB   23:22
2nd Paul Wright   Bedeque, PEI   24:49

 

YouTube

Registration

Trackie Registration

Click on the runners