Dalhousie Super Saturday

Super Saturday 2010 - 5/02/10                        
                                    Dalplex                                   
                                    Results                                   

Women 300 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Renderso, Eugenia            StFX                   42.50       42.1   1
  2 Marshall, Joelle             StFX                   42.60       42.4   1
  3 Dapollonia, Lesley           Dalhousie Un           44.00       43.2   2
  4 Phillips, Jackie             StFX                   45.10       44.1   3
  5 Striling, Heidi              StFX                   43.92       44.3   1
  6 Chisholm, Eleanor            Yhz Track an           47.30       46.2   4
  7 Barnstead, Katie             StFX                   44.20       46.3   2
  8 Deveau, Sarah                StFX                   45.60       46.6   3
  9 Trenholm, Allison            Antigonish T           45.60       48.0   3
10 Maclean, Kennedy             Yhz Track an           47.30       48.5   4

Women 600 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Marshall, Joelle             StFX                 1:36.80     1:37.9   1
  2 Black, Celeste               StFX                 1:37.80     1:41.8   1
  3 Barnstead, Katie             StFX                 1:43.50     1:43.4   1
  4 Trenholm, Allison            Antigonish T         1:43.50     1:48.4   2
  5 Maclean, Kennedy             Yhz Track an         1:49.60     1:49.0   2
  6 Thomas, Sarah                Yhz Track an         1:48.70     1:50.8   2
  7 Murphy, Shannon              Acadia Unive                     1:57.7   3
  8 Myatt, Katie                 Saint Marys          1:58.04     2:01.8   3

Women 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ryer, Ashley                 Saint Marys          4:41.09     4:30.1 
  2 Schlosser, Caroline          Dalhousie Un         4:38.00     4:30.9 
  3 Macdonald, Kelly             SFX                  4:40.00     4:32.6 
  4 Priebischova, Monika         SFX                  4:37.00     4:35.5 
  5 McInnes, Caroline            Halifast             4:45.00     4:38.9 
  6 Groves, Cara                 Dalhousie Un         4:47.00     4:46.3 
  7 Bates, Bree                  SFX                  5:05.00     4:54.2 
  8 Currie, Sarah                Dalhousie Un         4:55.00     4:55.2 
  9 Ready, Erin                  Dalhousie Un         5:09.00     4:55.8 
10 Langley, Bre                 SFX                  4:58.00     4:56.5 
11 Petrie, Sadie                Yhz Track an         4:45.49     4:57.0 
12 Macneil, Erin                SFX                  4:58.00     5:00.2 
13 McCarey, Shannon             Unattached           5:06.00     5:02.0 
14 Fiore, Helena                SFX                  5:05.00     5:03.6 
15 Manuel, Lynette              Motley Crew          5:05.00     5:04.2 
16 Lausch, Sara                 Yhz Track an         5:01.94     5:05.1 
17 Watts, Sophie                Yhz Track an         5:02.11     5:10.7 
18 Maguire, Erin                Dalhousie Un         5:10.00     5:12.3 
19 Morris, Brittany             SFX                  5:20.00     5:15.0 
20 Crawley, Rachel              Yhz Track an         5:05.00     5:15.4 
21 Wolff, Rebecca               Yhz Track an         5:01.64     5:15.9 
22 Brown, Hannah                Yhz Track an         5:05.00     5:20.1 
23 Edmonds, Emma                Yhz Track an         5:20.00     5:36.3 
24 Thomas, Sara                 Acadia Unive                     5:58.2 

Women 4x200 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 StFX  'A'                                                     1:48.9 
  2 Halifast  'A'                                                 1:53.3 

Women Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Larade, Nicole               Acadia Unive                     11.45m 
  2 Bendell, Emilee              Saint Marys           10.58m     10.64m 
  3 Paris, Chantal               StFX                  10.44m      9.74m 
  4 Macdonald, Elizabeth         Dalhousie Un           9.97m      9.72m 
  5 Cronk, Bobbi Jo              StFX                              9.69m 
  6 Tobin, Katherine             celt                              9.45m 
  7 Wilson, Alicia               Saint Marys                       8.97m 
  8 Millman, Sara                Truro Lions            9.50m      8.78m 
  9 Puddister, Jess              Dalhousie Un                      8.03m 

Women Weight Throw
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Macdonald, Elizabeth         Dalhousie Un                     14.61m 
  2 Cronk, Bobbi Jo              StFX                             11.21m 
  3 Paris, Chantal               StFX                              9.53m 
  4 Millman, Sara                Truro Lions                       8.55m 

Men 300 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Demetre, Luke                Dalhousie Un           35.98       36.2   1
  2 Bernard, Anthony             Dalhousie Un           36.99       36.4   1
  3 Moore, Nick                  Saint Marys            37.93       37.9   2
  4 Maclennan, Cameron           Bluenose Ath           37.50       38.3   2
  5 Burden, Derek                StFX                   39.30       38.7   4
  6 Minichiello, Nathanial       StFX                   40.10       39.0   4
  7 Macgillivray, Donnie         Unattached             39.00       39.6   3
  8 Hawkrigg, Ryan               StFX                   40.10       39.9   5
  9 Ojuawo, Olajide              StFX                   39.03       40.1   3
10 Macneil, Stuart              StFX                   40.80       40.8   5

Men 600 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Reddy, Matt                  Unattached           1:24.00     1:23.4   1
  2 Doucette, Sidney             Saint Marys          1:25.00     1:24.0   1
  3 Tramble, Kyle                SFX                  1:25.00     1:24.8   1
  4 Maclennan, Cameron           Bluenose Ath         1:29.00     1:26.0   2
  5 Pearce, Sean                 Dalhousie Un         1:28.00     1:27.1   2
  6 Minichiello, Nathanial       StFX                 1:29.60     1:29.6   2
  7 Hawkrigg, Ryan               StFX                 1:30.90     1:30.2   2
  8 Macgillivray, Donnie         Unattached           1:32.00     1:33.6   3
  9 Andrews, Brad                Yhz Track an         1:32.70     1:35.7   3
10 Thibodeau, Paul              Unattached           1:46.20     1:43.3   3

Men 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Corbit, John                 SFX                  3:58.00     3:51.9 
  2 Doubravsky, Petr             SFX                  3:55.00     3:54.2 
  3 Wolter, Mattias              Bluenose Ath         3:57.43     3:59.1 
  4 Gorman, Dan                  Dalhousie Un         3:56.00     3:59.5 
  5 Russell, Bruce               Dalhousie Un         4:09.90     4:05.9 
  6 Sportak, Kenton              SFX                  4:12.00     4:07.5 
  7 Jewer, Robert                Halifast             4:05.00     4:07.7 
  8 Orchard, Brad                Saint Marys          4:12.00     4:08.1 
  9 Addison, Brent               SFX                  4:10.00     4:09.5 
10 Wilson, Jason                Halifast             4:06.00     4:09.9 
11 Bergman, Joel                Saint Marys          4:12.00     4:11.5 
12 Kiros, Ryan                  Halifast             4:10.00     4:13.7 
13 Bezanson, Evan               Halifast             4:17.00     4:17.8 
14 Knowland, David              Saint Marys          4:25.00     4:18.1 
15 Wing, Jake                   Yhz Track an         4:14.52     4:18.7 
16 Lewis, Ivan                  SFX                  4:25.00     4:19.5 
17 Palmer, Brad                 Saint Marys          4:25.00     4:23.9 
18 Reddy, Tyler                 Halifast             4:20.00     4:24.1 
19 Lavers, Robert               SFX                  4:15.00     4:24.8 
20 Churchill, Tyson             Saint Marys          4:22.00     4:25.2 
21 Tweedale, Fergus             Halifast             4:35.00     4:30.1 
22 Price, Connor                Acadia Unive         4:25.00     4:32.4 
23 Trottier, Corwin             Saint Marys          4:30.00     4:36.9 
24 Wood, Nick                   Yhz Track an         4:15.16     4:37.5 
25 Bouchie, Alex                Unattached           4:45.00     4:52.1 
26 Maclean, Peter               Unattached           4:45.00     4:53.2 
27 Rennie, Colin                Yhz Track an         5:05.00     5:04.8 
28 Englehardt, Patrick          Acadia Unive                     5:24.1 

Men 4x200 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Dalhousie University  'A'                                     1:32.7 

Men Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ramey, Garrett               Saint Marys           13.87m     14.69m 
  2 Kennedy, Robert              Truro Lions           14.00m     13.49m 
  3 Millman, Peter               Truro Lions           14.00m     13.46m 
  4 Sharpe, Chris                Dalhousie Un          13.43m     13.08m 
  5 Myatt, Geoff                 Dalhousie Un          13.92m     12.95m 
  6 Walsh, Stuart                StFX                  12.73m     12.86m 
  7 Burrs, Nathan                Truro Lions           14.00m     12.72m 
  8 Hingley, Greg                Truro Lions           11.00m     11.56m 

Men Weight Throw
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Burrs, Nathan                Truro Lions                      17.49m 
  2 Millman, Peter               Truro Lions                      15.60m 
  3 Hingley, Greg                Truro Lions                      13.87m 
  4 Walsh, Stuart                StFX                             12.23m 
  5 Kennedy, Robert              Truro Lions                      10.48m
 

YouTube

Registration

Trackie Registration

Click on the runners